Sportoláshoz bármilyen zoknit feltudunk venni. Kialakítása miatt viszont van speciálisabb változata a sportszár, amik térdig felhúzható zoknik.
Mire is használjuk, mire is jó a sportszár?
A csapatsportokban a kényelem és hőérzék-megtartás mellett, a védelemben is szerepet játszik a sportszár. A sportolók a sípcsontvédő rögzítése után ráhúzzák még egy rögzítésként a sportszárat, hogy ne tudjon leesni, elmozdulni. Esztétikai feladat is van: ne lógjon ki a sípcsontvédő. A bokától a lábszáron felfelé fokozatosan csökkenő nyomás növeli az izmok állóképességét azáltal, hogy fokozza az oxigén ellátást biztosító vér visszaáramlását a szívbe.
Csapatsportoknál például labdarúgás, röplabda, kézilabda a csapat szettjéhez hozzátartózik, a csapatok mezeinek nadrágjainak színösszeállításához passzintják.
Amikor kilépsz az utcára és látod, hogy valaki utcán hordja a sportszárat, benned is megfogalmazódhat a kérdés: Ezt szimplán hordja vagy csak edzésről jött?
Sportszárat másféle megközelítésben, divatként is hordanak a mai fiatalok. A tengerentúlról induló, divat mára Európában is hódít: egy lezser póló, rövidnadrág és sportszár. Több hasonló irányzat is próbálkozott a sportszárral: kezdettben a „deszkás” fiatalok hordták.